Alates 01.05.2022 on foorum vaid lugemiseks. Selleks on peamiselt kaks põhjust: portaal "kolis ümber" platvormi viimasele versioonile, kuid kahjuks pole veel välja lastud foorumi komponendi töövalmis versiooni ning eesti keelset tõlget. Samuti on viimastel aastatel olnud probleemid spämmijatega, kes murravad läbi ka spämmikaitsest.

  • Aitäh 11000 foorumipostituse eest ning loodetavasti kohtume uuesti tulevikus!

Jõeforelli hooaeg 2016

More
8 years 1 month ago #7892 by sven862
Replied by sven862 on topic Jõeforelli hooaeg 2016
Kas meie keskmine forkanire on võrreldab nende väljamaa jõgedega, mida teile näiteks meeldib tuua? Kalade arvu ja suurust jões peaks ju piirama ka puhtalt see palju neil ruumi ja seeläbi ka toitu on. Minu meelest on meie lisalehe jõed ikka väga väikesed, kuid ei oska neid nüüd võrrelda kõiksugu uhkete CR jõgedega. Paljudes kohtades võiks ju olukord ka muutuda pärast Sindi paisu maha võtmist, või mis?
More
8 years 1 month ago #7893 by scuba
Replied by scuba on topic Jõeforelli hooaeg 2016
Tamma:Mulle tundub,et Sina ei lase ennast minu tekstist häirida.Just seda sama ma räängingi ju.Elevandi populatsioonis on ikka olnud võhkadeta või vähematega isendeid.Kui võhkade pärast võhki omajad tapetakse,siis sugu jätkavadki need kes kannavad väikeste või olematute võhkade geeni.Ameerika rebastel on hõbedase geen.Kuna need väärtuslikumad,kütitud,siis nede osakaal alla käinud ja punane tavaline tõusul ja hübriid samuti languses.Samas loomadega ei saa kalu alati võrrelda,sest suurte sarvedega hirved lastakse maha,aga kogu karja arvukust ei piirata liigselt,forelle aga püütakse mõõtu saabumisest edasi intensiivselt välja.Ehk kogu karja pea aegu vähendatakse,kui alammõõtu tõsta,siis esiteks saaks kala rohkem kudel käia,teiseks omandaks nadkogemusi,kui palju see haugi mälu võimaldab ja suurem hulk saaks lisaks geneetilisele ettevaatlikusele ka õppimisest tulenevalt päris suureks.Küll aga ei saa automaatselt öelda et kui palju 100-st 32 cmsest forellist on normaalset geenidega mis võimaldavad suureks kasvada.Ilmselt siiski meil veel enamus.Suurtele cr-i tehes ei pruugi me normaalsete geenide protsenti nende järglaste hulgas tõsta.Ilmselt ka praegune alammõõt ja püügikadalipp ei ole veel kalu kääbusvormi arengu suunas ajanud.St 32-ne kala on nö normaalne ja süüa andes suudab ka kasvada veel.Võib olla muutuks mõni muu tunnus kiiremini näiteks kui critaksime kogu aeg mingit uimekuju või värvilahendust või laseksime alammõõdu 15 cm peale.Jõeforell Euroopas on ettevaatlikum püügi tõttu seepärast,et ennast näitavad ja julgelt haarajad lülitatakse genofondist välja,saadakse teada nende olemasõlu jões jne,sestab kujunes peitumise ja ettevaatlikkuse refleks.Ameerika kõnnumaadel aga oli inimesi nii hõredalt ilmselt isegi praegu ei ole liigselt mägedes püüdjaid.Selge on see,et kui samu kalu iga päev püütakse ja vabastatakse,siis ta õpib,mitte absoluutselt siiski,aga kas see õppimine geenidesse läheb on ju küsitav,sest õppimisega geene ei muuda küll aga lollide väljarookimine jätab geneetiliselt targemad alles.

More
8 years 1 month ago #7894 by Svennu
Replied by Svennu on topic Jõeforelli hooaeg 2016
Jutt on siin ikka nii peeneks läinud, et enne tuleb geeniteaduskonna kõikvõimalikud doktorid ja bakad läbi teha, kui siin miskit kaasa rääkida julgen.
Tulen parem tagasi kalastuskaartide juurde. Kas saan õigesti aru, et need 99 luba, mis veebruari lõpu seisuga väljastatud on, sisaldavad ka ühepäevaseid lube?
Kas kellegile veel või tundub ainult minule, et see number on pigem väike, kui suur?
More
8 years 1 month ago #7895 by sven862
Replied by sven862 on topic Jõeforelli hooaeg 2016
Hmmm, esmapilgul tundub ka mulle see 99 väike number, kuid arvestades, et lisakaid, mis praegu põhikoormuse saavad on vast 5-6, neis omakord 2-4 lõiku....nädalavahetusel veel eriti tegus aeg, hooaeg kestnud juba miski 34 päeva....siis tglt pole see üldse nii väike arv.
Ei oskagi midagi arvata :D
Kas keegi oskab ütelda, et mis eesmärk on täpsemalt neil püügiandmete kogumisel? On kasulikum seal neil kalu liialdada või pigem tagasihoidlik olla :o ? Kuidas neid tõlgendatakse? Oma kogemusele toetudes võin ütelda, et need andmed ei pruugi kuigi täpsed olla.
More
8 years 1 month ago #7896 by Svennu
Replied by Svennu on topic Jõeforelli hooaeg 2016
Huvitav oleks teada, kui paljud neist lubadest on ühepäevased ja mitu tk on terve hooaja omad. Kui kõik 100 on terve hooaja omad siis teoorias võib ühel päeval sattuda lehejõgedele püüdma 100 meest, mida tundub ka minule palju. Reaalis usun, et see hooajane number võib olla ca poole väiksemgi ja tehtud pigem selle mõttega, et ahh oma 10x ikka aastas ära käin. Selles aspektis on praegu ikka üsna vähe lube müüdud.
Kahjuks otsest püügikoormust nende numbrite põhjal ei saa kuidagi välja arvutada, sest loa omanik ei käi ju alati loaga jõel - ju ikka mujale ka satub hooaja siseselt. Ning raske on öelda, kui tihti keegi kalale satub.
Pigem on see arv ikkagi selline, mida oleksin suuremana pakkunud, kui oleks pidanud pimesi ütlema. Eks näha ole, mis hooaja keskel see number on, kuna siis usun küll, et terve hooaja luba enam keegi väga ostma ei hakka ja võetakse ühepäevaseid valdavalt.
Kokkuvõtvalt võiks öelda, et käidavaim koht võib pea igapäevaselt (pigem ülepäevaselt) koormust saada küll aga olen üsna veendunud, et sellise numbri puhul jäävad ikkagi vägagi potensiaalsed jõed ja jõelõigud püüdmata ka nädalate jagu.
More
8 years 1 month ago #7897 by Svennu
Replied by Svennu on topic Jõeforelli hooaeg 2016
Ja kuna ma end siia juba kirjutama sättisin, siis tulen ka eelmise teema juurde tagasi veel.
Madis, ma ei saa aru, mismoodi sa näed harjuse püügi lubamist vaid CR näol? See ju praegu ongi niimoodi, et pead harjuse vabastama? Sama seis on tõugjaga ja paljude teiste kaladega. Või oskad sa kuidagi ekstra spetsjomm minna emajõele ainult tõugjat püüdma? Või ntx ahvenat püüdma nii, et mitte mingil juhul tõugjas otsa ei hakka?

Kuna sa lugesid 5lk korraga järgi, siis võibolla ei saanud täpselt aru, mida ma oma postituses silmas pidasin, mida tsiteerisid. Kõrvalnähtude all mõtlesingi just seda sama, mis praegu toimunud on - sm Scuba tegi ettepaneku tõsta alammõõt L40 peale. Sellest edasi koorus aga ka ülemmõõdu ja ka CR jõgede arutelu, millele aga tundub, et Scuba juba vastu vaidleb. Selles ka minu point seisnes, et ei pruugi minna nii, et muudatus tehakse vaid selline, mida keegi üks inimene pakkus vaid mitmete pakkujate kompotina. Lõpuks kui õiged inimesed on kokku saanud ja asjad paberil kokku leppinud siis see uus seadus ei pruugigi enam meeldida algatajale, kuna kõiksugu muud mudru on ka lisandunud. Saad pihta?

Selles osas on sul õigus, et ma olen harjunud nende seadustega, mille järgi ma algajana toimetama hakkasin. Eks iga muudatus nõuab ümberharjumist ja tõenäoliselt saaksin misiganes muutusega hakkama. Seni kuni keegi ei hakka piirama mu õigust vabalt liikuda jõe ääres ja kala püüda, on kõik OK. Olgu seal jõel siis CR nõue või ülemmõõdu piirang.
Ja nagu juba mainisin, siis testimise mõttes oleks täitsa huvitav teada, millist mõju see CR siis meil mõne meie päris oma forellinirel tekitab. Millegipärast kahtlen väga, et jões 2+kg kalu iga käänaku peal kohtama hakkab, sest ka praegu on Eestis kohti, kus käibki 1-2 nägu ning kalade mõõdud jäävad ikka nendesse piiridesse, kus igal teisel meie jõel.
Time to create page: 0.135 seconds
Powered by Kunena Forum