Alates 01.05.2022 on foorum vaid lugemiseks. Selleks on peamiselt kaks põhjust: portaal "kolis ümber" platvormi viimasele versioonile, kuid kahjuks pole veel välja lastud foorumi komponendi töövalmis versiooni ning eesti keelset tõlget. Samuti on viimastel aastatel olnud probleemid spämmijatega, kes murravad läbi ka spämmikaitsest.

  • Aitäh 11000 foorumipostituse eest ning loodetavasti kohtume uuesti tulevikus!

Pärnu jõele vesi peale!

More
4 years 7 months ago #10715 by scuba
Replied by scuba on topic Pärnu jõele vesi peale!
Väikest oli palju selles kitsas voolusoonekeses,mis veel kohati oli,aga püügiga ei tegelenud ja paarist kohast vaid vaatasin.
More
4 years 7 months ago #10716 by Jeekim
Replied by Jeekim on topic Pärnu jõele vesi peale!
Tänu maaparandajatele on juba kauem kui viimase poole sajandi jooksul allikate toodangud vähenenud kohati isegi kümneid kord, samuti on vähenenud jõgede vooluhulgad ja lisaks on kraavide kaudu toitaineterikkad setted ladestunud jõgedesse. Tulemusena kasvavadki jõed kinni. Edasise ennustamine tooks kalameestele halvad unenäod.

More
4 years 7 months ago - 4 years 7 months ago #10717 by Svennu
Replied by Svennu on topic Pärnu jõele vesi peale!
Üks tuntud pärnu jõe lisanire oli suve lõpul kalade poolest küll üsna helde. Kokku 5 käiku ja kätte sain 17 kala, kellest mõõdus oli 8. Suurimad L47 ja L46. Kumbagi ei kaalunud, kuna kaal läks kevadel katki. Üldse oli kontakte kaladega kokku 39, mille hulgas oli ka väga ilusaid suuri kalu. Parimal päeval oli 19 võttu ja kõige nirumal oli vaid 2 võttu. Tol korral ei saanudki kumbagi kätte ja pidin tühja kotiga koju naasema.
Jõgi oli küll kohati väga kinni kasvanud - vaid üksikud augud, kuhu visata ning palju kohti üldse sellised, kuhu ei saagi visata aga seda enam on kaladel suurem võimalus seal rahus elutseda, sest kalamees sinna ligi ei pääse.
Jõelõigud jagasin ära sedasi, et need väga ei korduks, seega püüdsin läbi päris suure osa jõest ja kokkuvõtteks võin enda kogemusele tuginedes küll öelda, et pole sellel jõekesel häda miskit. Vähemalt pole see pilt kindlasti kohe nii hull, kui siin foorumis maalitud.
Last edit: 4 years 7 months ago by Svennu.
The following user(s) said Thank You: Täpik
More
4 years 7 months ago #10718 by Jeekim
Replied by Jeekim on topic Pärnu jõele vesi peale!
Kas sinus Svennu siis ei tekita see vooluhulkade vähenemine, jõgede kinnikasvamine ja mudastumine mingitki häiretunnet? Või arvad, et loodus taastub ise?
More
4 years 7 months ago - 4 years 7 months ago #10719 by Svennu
Replied by Svennu on topic Pärnu jõele vesi peale!
Keeruline on vastata Su küsimusele, Jeekim.
Minu püügistaaž ei ole nii pikk, et ma mäletaksin 30-50a taguseid jõgesid. See, et maailm muutub on paratamatu ju. Me ei saa sinna väga palju ära teha. Sel ajal, kui minu vanemad sündisid, oli maailmas... ma ei tea, vast mingi 2-3 miljardit inimest. Kui nende vanemad, siis hmm, äkki miljard? Täna on meid juba ligi 8? Ja see pole mingi eriti pikk aeg ju... Samas süüa me tahame ju? Kust mujalt me toitu saame, kui mitte põldudelt? Võib-olla on vägagi reaalne, et 30-50a pärast olen samasugune kibestunud vanahärra, kes muudkui kiunub, et jõed on tühjad ja vot kus minu noorusajal oli jõgedes alles kala... Samas milline siis see alternatiiv on? Lõpetame põllumajanduse ja jätame pool riiki nälga? Pole justkui mõistlik alternatiiv ju...

Aga kui nüüd esnast rääkida siis antud jõge mäletan ma 5+a tagasi suve teises pooles alati väga kinnikasvanuna. Erinevus tänasega on see, et peaaegu täielikult kadunud on need n.ö suured murumättad, mis jõe peal kasvasid. Varem olid need ikka nii suured, et kohati ulatusid täies ulatuses üle jõe, rääkimata piki jõge kasvamisest. Täna on jões pigem linthein aga sellised murumättad on jäänud väga väikesteks ja üleüldse on neid palju vähem. Kumb parem on, kas lint või taoline mätas - ei oska öelda.

Viimased aastad on olnud aastaringselt üsna veevaesed. Varsti tulevad aastad, kus sajab jällegi keskmiselt rohkem. Ja nii see kõik kordubki. Täna ma ei saa küll kuidagi väita, et jõeforell on kuidagi ohus. Jõgedes on kalu igast aastajärgust. On suuri, sh ka väga suuri, on väikeseid, sh ka väga väikeseid. On jõgesid, mis olid 2-3a tagasi tühjavõitu ja täna üllatavad positiivselt. On jõgesid, kus eelmine aasta tulid parimad saagid ja sel aastal viskas aina nulle sisse.

Ma ei tea... ma arvan, et nii olnud kogu aeg. Aga võibolla ma eksin. Äkki oli varem tõesti nii, et läksid ükskõik mis ajal ükskõik mis jõele ja said 20 võttu ja 8 kilost kaldale. Minu staaži ajal nii pole olnud...
Last edit: 4 years 7 months ago by Svennu.
More
4 years 7 months ago #10720 by Jeekim
Replied by Jeekim on topic Pärnu jõele vesi peale!
Nüüd me kirjutasime natuke erinevatest asjadest. Tean, et kalarohkuse jutt äratab paljudes kahtlust ja sellest mina praegu ei kirjutagi. Selleks ei olegi vaja ise Metuusala ealiseks elada, et veerohkust jõgedes ja allikate tootlikkust võrrelda. Need andmed on kõik hüdroloogide poolt väga pika aja vältel registreeritud. Ja ei näe head välja. Mina ise mäletan näiteks külameeste lamedapõhjaliste paatide kaldavõsas mädanevaid vrakke Kulinal, Preedil ja mõnes kohas veel, kus nüüd ei tuleks pähegi paati ehitada. Kunagi siis pidi ka vett selleks piisavalt olema.
Time to create page: 0.109 seconds
Powered by Kunena Forum