Alates 01.05.2022 on foorum vaid lugemiseks. Selleks on peamiselt kaks põhjust: portaal "kolis ümber" platvormi viimasele versioonile, kuid kahjuks pole veel välja lastud foorumi komponendi töövalmis versiooni ning eesti keelset tõlget. Samuti on viimastel aastatel olnud probleemid spämmijatega, kes murravad läbi ka spämmikaitsest.

  • Aitäh 11000 foorumipostituse eest ning loodetavasti kohtume uuesti tulevikus!

Jõeforelli hooaeg 2015

More
9 years 1 month ago #6243 by makrell
Replied by makrell on topic Jõeforelli hooaeg 2015
Mina isiklikult ei arva et punane täpp sõltub toidust. Millisest toidust siis huvitav oleks teada? Noorel merikal jões on ka punane täpp seljas merre laskudes aga nad kaovad meres. Merikas kes tuleb juba oma korda peale mereelu jõkke ilma punase täpita mõistagi ja jääbki sinna miskil põhjusel 2-3-ks aastaks ei tohiks tal tekkida miskit punast täppi arvan. Jõekal jões kes elanud koorumisest saati jões võib aga tõesti punane täpp pea puududa või on vaevu märgatav aga siiski ei saa neid kalu mu arust segi ajada oma vahel. Minul isiklikult pole kunagi tekkind olukorda... kes ta nüüd siis on merikas või jõekas. Kui ma näen kala ise reaalis või on hea kvaliteediga foto pole nagu probleemi. Ei ole nii et taban 3+ merika ja siis saab temast jõekas kuna mina tema ju püüdsin ja vaja teistele ju näidata kui kõva mees ma olen. On ka selliseid inimesi olemas muide. See ju iseenese petmine. Mida räägib teadlane Järvekülg forellist... ei teagi kuidas viisakalt öelda aga mu jaoks ta ebapädev rääkima forelli teemal. Võipala mõne teise kala või liigi puhul asi hoopis teisiti aga forelli koha pealt ei taha kuulda. Jääb mulje et neil käibki see hindamine vaid oletuste põhjal või siis nii kuis tuju on, täitsa arusaamatu. Ma võiks näidata üht pilti kalast kelle püüdis Järvekülg kotrollpüügi käigus sügisel pärnu jõgikonna jõest pesade juurest. Tema arust tegemist jõeforelliga, minu arust on aga pildil 100% merikatont pole kahtlustki.
Ei ole ju tegelikult ka vahet kas lasta jõkke kus polegi mere ühendust kas siis puhtalt jõeka marjast koorunud maim või meriforelli marjast. Nad hakkavad koos kasvama ja on hiljem täiseas täitsa sarnased punase täpiga ja puha, ei erista sa neid enam mõlemid täpselt nigu jõekad ja seda nad ju ongi. Ka kasvukiirus peaks sama olema. Ei ole nii et merika maimust koorunud kasvab kiiremini. Mille arvelt ta kiiremini kasvab? Toidulaud ju sama. On ikka nii et erinevad jõed ja ka jõe lõigud erineva kasvukiirusega on selle vastu ei saa. Kui palju keskelt läbi on ühe jõeforelli juurdekasv aastas vot see on üks huvitav teema. Eelmine aasta viisin kogemata läbi väikse testi. Ei olnudki seda üldse plaanis aga nii ta kukkus lihtsalt välja. Üks korralik jõekas mille juuni kuus tabasin ja vabastasin peale püüki olles kaalu fikseerinud püüdsin ta uuesti kinni täpselt 3 nädalat hiljem. Kala oli selle ajaga kogunud massi +30g. On seda nüüd palju või vähe, tegemist peaks olema aktiivse toitumise ajaga. Aktiivne toitumine ei kesta aga aasta ringi. Ehk jääb aastane juurdekasv sinna 300-400 grammi vahele sel juhul ja seda siis üsna suurel isendil. Usun et mõnes soodsamas jões võib visata suurem isend ca 500g aastas ehk mis polegi ju üldse nii vähe.
Tee mis tahad aga see jõeka ja merika eristamise teema jääb vist küll igaveseks teemaks mille üle jäädaksegi vaidlema. :)
More
9 years 1 month ago - 9 years 1 month ago #6245 by tonuv
Replied by tonuv on topic Jõeforelli hooaeg 2015
Me olime Jeekimiga ka nõutud. Ise vaatasime, mina samuti, no krt kõik ühtlane. Ma Järvekülgi ei tea, oska miskit öelda, teiste teadlaste kohta samuti. Ma seda mõtlesin, et mina vaidlema ei hakka, oska ka ning võtan nii nagu öeldi. Mul tegelikult väga vahet ei ole ka, kas see kala oli 2a meres alguses või ei.

Muideks teadlaste kohta veel üks hea näide. Ühe kalaga, aastaid-aastaid tagasi, kui vanuseks öeldi mingi olematu arv, siis Jeekim vist ärritus ja ütles, et täitsa rumal jutt ning otsis 10-12 linki, viidet ajakirjandusest, saatsin edasi. Sain "teadlaselt" vastuse, et krt meie ka ei tea, et me uurime ainult merikaid ja selle järgi. Et te vaadake, otsustage ise! Ma lugesin suurte silmadega ja hakkasin naerma.
Ma panen ühe pildi ka selle tõestuseks, et punane täpp ei sõltu vist tõesti (vähemalt ainult) toidust- kala püütud mereühenduseta jõest, mitte ühtegi punast täppi, ainult pruunid. Kala ka ise hele ja liivapealt püütud. Millest enne kirjutasin, kohast ka. Liha oli tulipunane ja kõhus kirpvähid, mitte ühtegi punast täppi.
Attachments:
Last edit: 9 years 1 month ago by tonuv.

More
9 years 1 month ago - 9 years 1 month ago #6250 by karlan
Replied by karlan on topic Jõeforelli hooaeg 2015
Antud jões, kust ka see 58cm kala püütud on, ei hiilga kalad just kaaluga. Samuti on värvid jube erinevad.
Eelmine rekord oli samuti sealt samast jõest püütud, too kala oli 46cm ja 1135g (kala püütud augusti kuus) samas oli kala täiesti kaame välimusega. 1.veerbuaril püüdsin samast jõest sama pika kala, mis kaalus ainult 800g. Paar nädalat hiljem sain ühe 45cm kala kes kaalus 910g. Sõber püüdis äsja ühe 43cm kala kes kaalus ainult 650g. Ei oska öelda kas siis tõesti on antud jões nii vähe toitu? Huvitav asi on seegi, et kõik kalad mis ma olen kaasa võtnud, neil kõigil on olnud maod täiesti tühjad.
Panen kahest kalast siia pildi, mõlemad püütud ühest august.
Attachments:
Last edit: 9 years 1 month ago by karlan.
More
9 years 1 month ago #6251 by scuba
Replied by scuba on topic Jõeforelli hooaeg 2015
Minu praktikas on küll üliharv nähtus,kui kala magu täiesti tühi.Siis peab seal jões ikka toitu vähe olema,või liiga vale temperatuur ja vee koostis,et kala uimab niisama ja ei toitu.
Aga see peaks teadlastel ju tuvastatav olema,mis tingib selle punase täpi avaldumise.
Ise olen ilma punase täpita kala keda jõekaks pean,mereühenduseta jõest, saanud vist 1-2 korda.
More
9 years 1 month ago #6252 by Madis
Replied by Madis on topic Jõeforelli hooaeg 2015
Mulle jääb nagu arusaamatuks, et kui forell elab 3 a jões, siis 2a meres ja siis jälle 2a jões miks ta siis meriforell on? :ohmy:
More
9 years 1 month ago #6253 by sven862
Replied by sven862 on topic Jõeforelli hooaeg 2015
Definitsiooni järgi on vist jõekas ikkagi kala, kes on terve oma elu veetnud jões. Mõistan su pointi muidugi :p Kas sündides on kõik merikad hoopis jõekad :D ?

Karlan, sinu näited iseloomustavad üsna hästi praegusele aastaajale kohaseid kalu. Ongi üsna rihmad teised praegu. Sügisesel kalal oli ju kaalu/pikkuse suhe paigas.

Kuulaks nüüd gurude tarka juttu edasi, väga põnev lugemine on :)
Time to create page: 0.233 seconds
Powered by Kunena Forum