Foorum

file Jõeforelli hooaeg 2020

Info
17. veebruar 2020 22.36 #10868 Rainer

nipi kirjutas: Morfa, seda fenomeni, et forell on haugi minema peksnud, täheldas 60-tel aastatel ka vana Allpere näiteks Seinapalu ja Vardja jõgedes

No vahepeal on siis nimetatud kohtades niipalju muutunud, et haug on rahulikult tagasi tulnud (vähemalt minu püükides) ja tundub, et tunneb ennast üsnagi hästi. Kevadel vett on, saab kudeda. Suvel vett vähe ja vool aeglane, saab elada. Mitte, et mul haugi vastu midagi oleks. Teinekord nö päästavad päeva, eriti kui forellid millegi muuga samal ajal tegelevad. Nimetatud kohtades pooleteiseseid hauge kättegi saanud ja oluliselt suuremaid nähtud. Kas selline paarikilone ja suurem haug forelli päris arvestataval määral mitte nahka ei pista?

Palun Sisene või Loo konto ,et liituda vestlusega.

Info
18. veebruar 2020 00.19 #10869 nipi
nipi vastas teemale Jõeforelli hooaeg 2020
Nendest sadadest haugidest, mis ma 40.a. kestel Järva forellijõgedest olen saanud, kuni 6,5 kg raskuseni välja, olen forelli leidnud ainult kahel korral. Ja ühel korral olen näinud Vodjal elupaikade töödel, kuidas haug forelli kugistab. See on ka kõik. Kõikidel teistel juhtudel on magudest leitud, kui midagi leida on, kas lepamaime, võldaseid või trullinguid või särgi. Tänapäeval on Pärnu jõel forellilõigul ainult hiiglaslikud särjed, pole enam ei haugi ega forelli.

Info
18. veebruar 2020 08.33 #10870 scuba
Eks see sõltub ka lõigust kus haug elab.Oleks rumal arvata,et haugile miskipärast forell ei maitse ja ta teda võimaluse korral ei kugistaks.Kollilõikudel mis kudealadest kaugel on ka väikese forelli kontsentratsioon väiksem ja sestap peab haug sööma seda mis ette satub.Lastetoas aga võin kihla vedada,teeb ta kurja küll nagu haigurgi Preedi-Rõhu truubi juures koelmul.
Enamasti ,kuna lastetubades ei püüa,olen haugide kõhust leidnud kirpvähki,elab sellest ilusti ära kuid liha ei lähe punaseks.Kalu üldse harva haugi kõhus trehvanud.
Olen ka forelli leidnud haugi kõhust ja enamik aega toitub haug meie valvsa silma alt salajas.Kõike võib juhtuda.

Info
18. veebruar 2020 10.22 #10871 nipi
Fakt on see, et oli haugi, oli ka forelli. Ei ole haugi, ei ole ka forelli. Vana Allpere rääkis mitut puhku lugu, kuidas ta kell 2 öösel Vardjalt sai 2 kg forelli. Püüdmise jutt on eriti köitev:" Kuulsin kella 2 ajal eemal forelli laksatusi. Lasin oma luts-landi pikalt allavoolu, jõudsin suitsu ära teha ja hakkasin kerima. Kui kala kaldale sain, siis nägin, et forelli suust rippus välja ridamisi haugimaime. Eks ta neid seal jahtis."

Üldiselt muidugi kala moodustab jõeforelli toitus kaduvväikse osa, vast 10-20 protsenti. Seda on näidanud nii kalateadlaste kui mu enda analüüsid. Konnad moodustavad talviti seevastu kuni 80 protsenti toidust, ka seda on näidanud nii mu enda kui kalateadlaste analüüsid- eks kudelahja lihaga isenditel ole vaja proteiini, et jõud taastada.
On küsitud- et aga miks siis jõeforell voblerit haarab? Asi on selles, et forell hoiab oma territooriumi kontrolli all ja kaugeltki mitte alati ei haara ta voblerit söögi pärast, vaid see on tõrjerefleks.
Omal ajal olen saanud Pärnu jõest ka hauge, kelle lihal on punakas läige nagu forellil...ei maksa meenutadagi, et see oli muidugi kõrgemat klassi liha. Eks nad niisamuti kirpvähke neelasid..

Info
18. veebruar 2020 10.32 #10872 nipi
Natuke najakas kirjutada aga siiski - panin kunagi sellisel pisikesel jõel nagu Vodja otsa vana kooli L värvides Abu Hi-Lo -

ja vaata imet - täiesti maruline võtt...eks ma sattusin neelule, aga siiski....

Lisatud failid:

Info
18. veebruar 2020 15.04 - 18. veebruar 2020 15.05 #10873 Morfa
Saatsin hommikul pildid KKI, paari tunni pärast tuli kõne ja sain tasuta sõidu jõe äärde. Püügiks küll aega ei jätkunud seekord. Raiutud oli reaalselt siiski ca 500-600m ulatuses mööda jõekallast, ükski kaasasolev kaart ega interneti ortokaart polnud piisavalt kaasaegne (k.a Maaameti ortokaart). Tehti pildid ja pidime tõdema, et kuna raieluba olemas siis kõik JOKK. Lubatud on väsinud ja mädanevad puud eemaldada. Ühe mädaneva kännu siiski leidsime kiirel ülevaatusel. Kuna raiele otseselt peale ei sattunud siis tagantjärgi võimatu tuvastada, mis konditsioonis puud olid. Kallas rikutud harvesteri poolt, suvel kasvab võsa peale ja hea käia ridvatippe lõhkumas, päike soojendab vee üles, forell ütleb aidaa ja metsavedaja saab uue Hiluxi liisingu võtta. Kui näete raietegevust jõgedele lähemal kui 10 meetrit siis tuleb koheselt 1313 helistada ja võimalikult täpselt kohale juhatada, veel parem kui ise kaasa lähete. Pits viskit hinge alla ja side lõpp.

Info
19. veebruar 2020 06.37 #10874 nipi
Väga hea töö morfa! Nii peabki. Ja samas see ja näiteks ka Esna kallastel Öötlas toimunud raie näitab et jõgedele on vaja kindlat haldajat.

Info
20. veebruar 2020 19.33 #10875 Morfa
Niimoodi käib siis metsategu tänapäeva Eestis ehk miks ülemjooksul kala enam pole...

Info
20. veebruar 2020 20.53 #10876 scuba
Lahjemat sorti koprapais.
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: Morfa

Info
21. veebruar 2020 09.04 - 21. veebruar 2020 09.11 #10877 Rainer
Eks kuskilt peab ju sõitma. Kui päris tõupuhas puukallistaja ei ole, siis ju arusaadav, et metsa mõistlik majandada. Ehk siis kui sedasi üle jõe sild teha ja jämedad torud sisse panna ning pärast jälle jõest eemaldada, peaks ok olema ju? Kala saab vahepeal liikuda ning pärast kui võib-olla paar kaigast jõkke jääb, ongi varjekohti rohkem.

Samas teades millist sitta on RMK aastate jooksul jõgede ääres korraldanud, siis kahtlen, et seal “sillas” kanalisatsioonitorud sees. Ja mis puudutab sellist üleüldist jama, nagu näieks kallasvööndist raie ning puude eemaldamine jõest, siis kas see võib olla ka harvesteri ja väljavedaja omalooming? Vb ei räägita sellest metsanduskoolides?

Info
21. veebruar 2020 09.44 #10879 nipi
Mul tuleb kananahk ihule kui mõtlen, et RMK ajab ju nüüd oma käe ka jõgede kudealade kallale....

Info
21. veebruar 2020 10.07 - 21. veebruar 2020 10.09 #10880 Morfa
Leidsin antud moodustise üsna püügipäeva lõpus ning pikalt ei peatunud. Paisu alt tuli esimese viskega kala. Nägin vaid, et olid veetud 40+cm läbimõõduga palgid risti üle jõe ning selle peale risu toodud. Kas seal ka miski toru all oli vms on teadmata. Paremalt justkui vesi voolab vabalt, kuid eks vast esmaspäeval kuulen täpsemalt. Loodan, et KKI käib täna kohapeal ära. Endal ka juba veidi nõme tunne, et tülitan juba teist korda ja ehk ongi see tavaline protseduur meie jõgede ääres, minu jaoks tundub kui müstika. Selge oli see, et sild oli pikemat aega eksisteerinud, loodan, et see ehitati siiski pärast kudeaega... Jälgede järgi, vaevalt... 500m eemalt läks värske jälg jõe äärde kruusateelt, sinna ei tihanud vaatama minna. Neil oligi variantideks, kas ehitada teiseltpoolt jõge 1,5km pinnakatteteed või 1km lõik harvesteriga läbi sonkida ja sild (seal oli ka vana langitee juba olemas). Puupõllult väljusin ebatsensuurseid väljendusi karjudes ning hea oli, et ükski metsatöö masin ette ei jäänud.

Ühesõnaga kahe sõnaga, veebruarikuu, jõgede ääres on metsikud rajad sees, viinapudelid, õllepurgid võsa külge torgatud. Värske taara suhkrujookidega vedeleb. Kala tuleb sealt, kust prügi lõppeb. Sellist asja pole varem näinud. Tuleb minna salaniresi otsima.

Info
21. veebruar 2020 10.39 #10881 Jeekim
Mina nägin sellises stiilis ehitatud silda esimest korda 80-ndatel, kui stroibati vägilased ehitasid raudteed. Mustjõkke pandi paar toru ja valati lihtsalt liivaga üle. Jõgi uhas kogu aeg liiva minema ja tuli aina lisada nii, et mitu kilomeetrit allavoolu jõgi sai heleda liivapõhja.
Veel pool sajandit tagasi oli meie jõgedel väga palju purdeid ja sillakesi, mida praegu reedavad vaid sillapead või üksikud postijäänused, sest kõikjal olid heina- ja karjamaad, kuhu oli vaja pääseda.

Info
21. veebruar 2020 12.14 - 21. veebruar 2020 12.24 #10882 ceemic
See konkreetne ülesõit on umbes augusti algusest. Augusti keskel nägin seda esimest korda, tundus üsna värske tol hetkel.

Samal jõel, oluliselt rohkem allavoolu, on otse kaldalt ka raiet tehtud paar aastat tagasi (ja nüüd ka viimastel aastatel lõiguti uutes kohtades, lisaks värskete kuivenduskraavide otse jõkke juhtimisele). KKI-st mitme järelpärimise ja ootamise peale lõpuks suvatseti vastata, et kuna raie-eelset seisukorda pole võimalik tuvastada, ei saa ka midagi peale hakata.

"Raie kontrollimisel selgus, et veekaitsevööndis kasvanud puude raie-eelne sanitaarne seisund ei olnud enam tuvastatav. Eeltoodust tulenevalt puudub Keskkonnainspektsioonil alus algatada väärteomenetlus veeseaduse rikkumises."
2016:

2018:
Lisatud failid:

Info
21. veebruar 2020 12.34 #10883 nipi
Teata, et tänasest päevast peale on registreeritud MTÜ Hõrnas,MTÜ Hõrnas (registrikood 80577660) mille põhikirjas on muu hulgas just selliste probleemidega tegelemine.

Info
21. veebruar 2020 13.04 #10884 Jeekim
Pildil olev lageraie ulatub ju 10 meetrisse kaldakaitse vööndisse, kus ei piisa enam tavalisest raieloast vaid seaduse järgi oli nõutav lisaks ka keskkonnaameti heakskiit.