Kindlasti on paljud kalamehed näinud Youtube videosid, kuidas välismaal suurte, 15-25 cm kummilantidega haugi jahitakse. Näiteks Soomes on see püük viimastel aastatel nii menukaks saanud, et kalameestel soovitatakse nüüd plekki ja vooblerit loopida, kuna Soome haug on need vahepeal ära unustanud - silme eest vuravad mööda vaid kummilandid ja jergid. Nali naljaks, suur jigi on tõesti väga efektiivne peibutis ja viimaks on ka Eesti kalamehed seda katsetama asunud. On kalamehi, kellele suured landid esialgu liiga matsakad tunduvad, kuid uskuge - isegi väikesel hauginolgil meeldib suurt jigi haarata!
Suurtel kummilantidel on veel üks võlu - neid saab rakendada erinevatel viisidel ja riputada külge kõiksugu "lisasid".
Vaatleme esmalt kõige lihtsamat ja levinumat rakendust. See on poes müüdav valmisrakendus, mis koosneb otsakruvist, konksudest ja neid ühendavatest traatidest/trossidest. Selle puhul pole muud, kui see lihtsalt pakist välja võtta ja landi ninasse kruvida. Äärmiselt lihtne ja kiire variant.
Nagu näha, on traadi küljes piigid, mis kummilandi kõhtu surutakse. Kui kala lanti haarab, tulevad piigid landi kehast välja ja kogu rakendus eemaldub landist - see vähendab äraminekuid ning pikendab landi eluiga. Kala jääb sellise rakenduse külge väga hästi kinni ja ka lant jääb kala hammastest eemale ja ei saa nii palju räsida. Samuti ei teki nö "kangiefekti", kus lant töötab kangina ja võib konksu ise kala suust välja suruda.
Sellise rakenduse saab ka ise osadest kokku panna, kasutatades stingereid, piike ja otsakruvi. Stinger on trossi otsas olev kolmikkonks.
Tuleb valida paraja pikkusega stingerid ning kinnitada need otsakruvi külge. Pikem stinger kinnitatakse piigi abil kummilandi kõhu alla või seljale. Lühem stinger pea juurde, sest tihti haarab haug lanti peast. Stingerid tuleks kinnitada nii, et mõlemad kolmikud oleksid võimalikult ühel joonel, muidu võib hakata lant valesti mängima või isegi pöörlema.
Piike ei pea ilmtingimata kasutama, vaid kolmiku ühe konksuharu võib suruda ka landi sisse. Tehakse ka selliseid valmisstingereid, kus kolmiku üks konksuharu on sirge, et seda saaks paremini landi sisse kinnitada.
Väga levinud on kasutada piike ja ikkagi üks konksuharu ka landi sisse suruda. Eeldatavasti vähendab see landi takerdumist taimestiku külge. Lisaks kipuvad piigid ajapikku landi sees liikuma (põhiliselt kinnijäämistega) ja piigi kinnitusaugud võivad "ära väsida" - siis on konksuhaaraga lisakinnitus abiks. Muideks, väsinud kinnitusaukude turgutamiseks sobib superliim ja osad tootjad pakuvad lausa spetsiaalseid jigiliime ja sulatamiseks jootekolbe. Hädapärast aitab aukusid kinni sulatada ka välgumihkel, kuid sellega peab ettevaatlik olema, et lanti päris ära ei riku.
Rääksime praegu "Shallow Rig" ehk madala vee rakendustest. Ja tõepoolest - olgugi, et suured kummilandid võivad olla üprid rasked, tulevad nad niimoodi rakendatult väga veepinna lähedalt.
Kui on soov sügavamalt püüda, siis tuleb lihtsalt lante raskemaks teha. Selleks on saada mitmeid erinevaid lisaraskusi, mis kinnitatakse kas landi sisse või riputatakse rakenduse külge. Nendega saab muuta ka landi raskuskeset - seega ka landi mängu. Samuti on müügil raskupeaga otsakruvid.
Siin on üks näide raskuspeaga rakendatud landist:
Kui võtt on kehva, siis võib lante natuke "tuunida". Näiteks suruda landi sisse kõrinakapsel, mis vee all häält tegema hakkab. Väga levinud kapsli asukohaks on landi saba:
Lisaks saab külge panna vibratsioone tekitavaid pöörlevaid labasid, mis asjatundjate sõnul on eriti efektiivsed sogases vees.
Nii nagu väiksemaid jigisid, saab ka suuremaid kummilante teha rohuvabaks, sest rohuvabasid konkse on saada ka suuremates mõõtudes. Üks tuntud suurte konksude seeria on Owner Beast. Nende konksude küljes on otsakruvi juba olemas, seega on vaja see vaid landi külge kruvida. Rohuvabasid konksusid on saada nii raskusega kui ilma. Raskusega mudel aitab paremini lanti tasakaalustada ja kerides ei hakka kummilant rullima. Kui konks on läbi landi surutud, tasub seda veidi üles-alla liigutada, et konks liiguks kala haaramisel landi sees vabamalt.
Valiku haugipüügi kummilantide tarvikuid leiad siinsest e-poest, kus on kõik vajalik ühte kategooriasse koondatud. Lõpetuseks üks Youtube klipp, kus Daiwa ekspert näitab, kuidas kiiresti üks madala vee rakendus valmis meisterdada.
Loomingulist haugijigitamist!
Kalaportaal, 2018