showcase riba kalamehed

Kindlasti leidub palju kalamehi, kelle jaoks on seljakott kalaretke asendamatu kaaslane. Mõni rändab mööda metsateed mitmeid kilomeetreid, et oma lemmikjärveni jõuda, teine laob kotti kogu matkavarustuse, et veekogu ääres ka telkida ja süüa teha. Kui veab, siis on tagasiteel seljakott veelgi raskem - sest kalanoos tahab ju samuti kojutoomist.

Kui raske seljakott on valesti pakitud ja selga võetud, on tervisehädad kiired tulema. Veel hullem, kui üheainsa seljakotimatka tulemuseks on seljavigastus, mille väljaravimine on pikem protseduur. Kuidas kanda seljakotti niiviisi, et see "selja peale ei hakkaks"?

seljakoti pakkimine

 Altpoolt ülesse

Paiguta kergemad esemed (näiteks magamiskott) seljakoti põhja.

Rasked asjad

 Kõige raskemad asjad - kalasaak, veepudel, püügivarustus jms aseta vastu selga, kergete asjade peale. Nende asukoht on kindlasti puusadest kõrgemal, abaluude vahel. Ümbritse rasked asjad kergemate esemetega, näteks riietega. Kõige peale pane samuti kergemat kraami, näiteks müts ja kindad.

 Kiirelt käepärast

See varustus, mis peab olema kiirelt võtta (näiteks GPS, taskulamp jms), lisa kas seljakoti pealmisesse taskusse või küljetaskutesse.

Kott õieti selga

Nüüd, kus kott on õieti pakitud, peab ta ka mugavalt selga saama.

seljakott 1

1. Vinna seljakott õlgadele. Järgmisena pinguta õlarihmasid, et kott kõrgemale tõuseks ja koormus langeks ülaseljale.

seljakott 2

2. Pinguta taljerihma. Taljerihma õige asukoht on puusadekõrgusel. Sellest kõrgemal hakkavad rihmad kõhtu pitsitama ja allpool piiravad nad liikumist.

seljakott 3


3. Kui kotil on ka koormuse tõsterihmad (inglise keeles load-lifters), reguleeri need 45 kraadise nurga alla. Need vähendavad koormust õlgadele ning ühtlustavad koormuse jagunemist. Muideks, kui kogu raskus jääb õlgadele, surub see õlad kinni ja võib kaasa tuua peavalud.

Kuidas valida sobivat seljakotti?

Kõige õigem oleks seljakotti proovida koos raskusega. Inimesed on erinevad ja ainult proovides saab selgeks, kas üks või teine seljakott on inimesele sobiv. Nii saab selgeks, kas seljakott sobib kandja pikkuse ja ümbermõõduga ning selja iseärasustega. Maksimaalse kandmismugavuse eelduseks on, et seljakoti selja pikkus vastaks selja pikkusele või ületaks seda veidi.

kalamees seljakotiga

Allikas: erinevad internetimaterjalid

Kalaportaal.ee, 2015