showcase riba kalamehed

Iga aasta 1. veebruaril algab uus jõeforelli hooaeg. Kui jõgi pole kaetud jääkaanega, matkavad jõekakütid külma trotsides pikki kilomeetreid, et täpilist kala tabada. Toome selles artiklis välja põhitõed, mis on abiks talvisel jõekajahil.

- kui otsid talvel jäävabasid jõgesid, siis esmajärjekorras pööra tähelepanu allikalise toitega jõgedele. Nendes jõgedes on kala ka veidi aktiivsem. Allikate läheduses leiad häid püügikohti ja kui jõel on keskjooksul lisaallikad, siis kammi läbi nende suudmed.

- soojema ilmaga ei ole kala ilmtingimata aktiivsem. Tihti on juhuseid, kus kala võtab just külmema ilmaga (lausa -10 C) ja paar päeva hiljem, kui temperatuur on 0 kraadi kandis (või lausa plussis), on suu lukus. See aga ei tähenda, et ilm peaks pilves olema - mitmed talvised forellipüüdjad on täheldanud, et päike tuleb külmade ilmadega pigem kasuks.

Jõeforell-talvel-1


- talvel ära kärestike peale pikalt aega raiska, kuna jõeforellidele meeldib pigem "aukudes" passida.

- kui saad mõnest sellisest august kala, proovi samast kohast kohe uuesti, sest talvel armastab jõeforell kambakesi koos olla.

- kui jõe serv on jäätunud, on see kalale mõnus varjualune. Seepärast ole valmis, kui kaane alt kena forell landi järele sööstab.

- kasuta talvel rahulikuma mänguga lante

- see, et aukusid peab pommitama vaid sügavale sukelduvate lantidega, ei pea tingimata tõde olema. Pinna lähedal ujuva landiga saab samuti edukalt kala. Hea mäng peibutab kala kenasti augu põhjast üles. See teeb ka püügi põnevamaks, sest otse alt-üles rabamised on väga vaatemängulised.

- paljude jõekaässade talviseks lemmikpeibutiseks on voobler, pöörlev lant käib talvel otsas väga harva (suure külmaga kipub pöörlev ka jäätuma ja muutub üpris kasutuks).

landid


- mitmed kalamehed kiidavad pisikesi plekke ja isegi silikoonlante.

- leechiga saab püüda aastaringselt, kuid väga külmade ilmadega peab arvestama, et leechi saba jäätub ja siis on otstarbekam mõni muu peibutis otsa panna. Siiski võib miinuskraadidega leechipüügil välja tuua ühe kasuliku nipi: pane vasakusse kätte neopreenkinnas ja hoia püügikohtade vahetamisel leechi peos. See aitab jäätumise vastu.

- landivärvide puhul on esmaseks eelistuseks külma vee toonid (näiteks sinine, lilla, hõbe, roosa), kuid see ei tähenda, et vaid nende värvidega kala saab. Edukalt on talvel püüdnud näiteks ka punakas värv. Selge veega toimib väga hästi must. Kui sula tõttu on veetase tõusnud ja vesi seetõttu sogasem, vali landi toon heledam.

- kui lant võimaldab, siis keri teda aeglasemalt.

Jõeforell-talvel-4

- eelista talvel tamiili (monofiili), kuna nööriga püük miinuskraadide juures on tõeline katsumus. Tamiili ja rõngad võid kokku teha silikoon- või toiduõliga, see aitab jäätumise vastu.

- kaalu flurocarboni kasutamist. Monofiil kaotab oma tugevusomadused külmakraadidega 4 x kiiremini kui fluorocarbon. Viimane säilitab oma tugevuse isegi -40 külmakraadi juures.

- kui maa on kaetud paksu lumega, on abiks lumeräätsad. Need teevad liikumise oluliselt kergemaks.

Kalamehed lumisel jõekaldal (Alarich Allika video)

- paksus lumes sumbates on tekib päris suur energikadu. Võta kalale kaasa sööki-jooki, et kadusid kompenseerida. Kui pea meeles, et talvel söögi-joogipausi tehes ei maksa väga pikalt peatuma jääda. Olenevalt ilmast võib üsna ruttu külm hakata, hoolimata soojast teest. Liikumine on ikka see, mis keha mõnusana hoiab.

 - riietu soojalt ja võta igaks juhuks kaasa mitu paari kindaid, et saaksid märjaks saamise korral neid vahetada. Kes on eriti külmakartlik, võib kasutada populaarseid talipüügi jala- ja käesoojendajaid. Kui püügivarustus on selline, et näpud puutuvad kokku metalliga, on soovitav need kohad katta teibiga, et kokkupuutepind oleks soojem.

Jõeforell-talvel-3


- et keskkonnaga kokku sulanduda, pane võimalusel selga midagi valget. Ehituspoodides müüakse näiteks valgeid maalriülikondi, nendest saab hea talvise jõekakostüümi.

Konksud teravaks, soe tee termosesse ja jõe äärde!

Artikli koostamisel on kokku kogutud Eesti jõeforelli püüdjate soovitused. Eriline tänu Alarich Allikale (Ceemic).

Kalaportaal, 2015