Varem või hiljem hakkavad kõik kahlamispüksid lekkima, kuid see ei tähenda veel, et nende "maine teekond" on otsa saanud. Enamus lekkeid on võimalik kõrvaldada. Ja tihti juhtub, et probleemiks pole mitte parandamine vaid lekkekoha üles leidmine.
Suuremaid auke saab otsida taskulambiga. Minge pimedasse ruumi ja valgustage pükse seestpoolt taskulambiga. Tähistage auk pliiatsiga ning liimige peale paranduslapp.
Lekke otsimine neopreenist kahlamispükstel
Tavaliselt on neopreenist kahlakate puhul leke õmbluskohtades. Seda seepärast, et neopreen on poorne materjal ja kipub õmbluskohtades väsima. Kuna õmbluskohtade lekkeid on pea võimatu silmaga näha, peab kasutama teisi meetodeid.
Kui kahlakad lasevad vett läbi altpoolt (st põlv ja sellest allapoole), hakka järk-järgult vett püksisäärde laskma, kuni märkad väljaimmitsevat vett. Markeeri see ala pliiatsiga, oota kuni püksid on ära kuivanud ja kata väljapoolt lekkekohad liimiga.
Kui auk on põlvest kõrgemal, siis see meetod ei toimi - pükstele peab liiga palju vett sisse kallama, nad muutuvad liiga raskeks ja halvimal juhul leke suureneb. Selle asemel pead püksid jalga ajama ning ise vette minema. Seisa paar minutit vees ja tule kaldale tagasi. Võta püksid jalast ja vaata hoolikalt, kust on vesi läbi imbunud. Markeeri see koht jällegi pliiatsiga, kuivata püksid ja kata leke liimiga.
Saapaga ühes tükis kahlakatel on nõrk koht saapa ja pükste üleminekukoht, sest seal deformeerub materjal kõige rohkem. Päevinäinud pükstel kipub vesi sealt sisse tulema. Selliseid lekkeid saab küll parandada liimiga, kuid need parandamised on ajutised ning varem või hiljem tuleb minna poodi uute pükste järele.
Kui auk on kahlamispükste neopreenist sokiosas, siis lisaks ülalmainitud vee sisselaskmisele saab kasutada ka järgnevat meetodit:
1. laske ämber vett täis
2. jätke sokiosa õhku täis ja pigistage ühe käega sääreosa tugevalt kinni, et õhk ei pääseks sokiosast välja
3. vajutage õhku täis sokiosa vee alla ja teise käega pigistage seda kergelt, nii et lekkekohast tulevad välja mullikesed
5. markeeriga leke pliiatsiga, oodake, kuni püksid on kuivad ja parandage auk
Lekke otsimine hingavatel kahlamispükstel
Kuna hingavate pükste materjal on väga õhuke, on neid üsna lihtne ka katki teha. Paljud kalamehed kannavad õhukesi kahlakaid jõeforelli püügil ja mets on täis teravaid oksi. Aga teinekord võib olla pükste vaenlaseks ka okastraat või lausa autouks.
Hingavatel pükstel on lekke leidmine veidi keerulisem. Kõik ülaltoodud neopreenide meetodid sobivad ka hingavate kahlakate parandamiseks, kuid hingavate jaoks leidub veel üks nipp: muretsege veepihusti ja täitke see metüülalkoholi ehk metanooliga (alternatiivina võite proovida ka piirituse ehk etanooliga). Pihustage vedelikku pükste välispoolele, sinna kohta, kus eeldatavasti asub leke. Seejärel pöörake püksid pahupidi ja jälgige hoolikalt seda piirkonda. Alkohol tungib läbi membraani ja lekkekoht ilmub välja pisikese tumeda laiguna. Tähistage koht pliiatsiga ja kui püksid on kuivad, katke ala liimiga.
Õige liim
Kalastus-, sukeldumis ja surfipoodides müüakse spetsiaalseid liime, millega neopreeni liimida. UV liimid kõvastuvad päikese käes kiiresti ja häda korral saab neid kasutada ka kiirtöödeks lausa veekogu juures.
Hea liim parandustöödeks on Stormsure. Samuti Casco LiquiSole, mida müüakse meie ehituspoodides. Mõlemad liimid jätavad materjali pinnale paksema elastse liimikihi.
Väiksemate aukude puhul ei ole paranduslapi lisamine tingimata vajalik.
Jõudu parandustöödel!
Artikli koostamisel olid abiks erinevaid internetimaterjalid.
Kalaportaal.ee, 2014