showcase riba kalamehed

„Osoon“ alustas uue rubriigiga „Teadlane selgitab“. Esimesena saab vastuse küsimus, kas kala mälu on ikka nii lühike, kui levinud kõnekäändude põhjal arvata võiks.

Kalamehed väidavad aeg-ajalt, et haugi mälu kestab kuus sekundit ning väljend „mälu nagu haugil“ on end sügavale keelde kinnistanud. Reaalsuses maailmas see tegelikult paika ei pea. „Tänapäeval on teadlased juba ära tõestanud, et kalade mälu, eriti teatud liikidel, on üle viie kuu ja isegi kauem, eriti teatud helisignaalide suhtes,“ selgitas kalateadlane Arvo Tuvike.

Lõhnasignaale võivad kalad mäletada isegi mitme aasta järel. „Kalad, kes tulevad oma sünnijõkke kudema, nad on jätnud oma kodujõe keemilise lõhna meelde. Mõned lõhilased tulevad alles kolme-nelja aasta pärast täpselt sinna sünnijõkke,“ tõi Tuvike näite.

Samuti ei pea paika väljend „tumm kui kala“. „Väga paljud kalaliigid, kaasa arvatud ka meie omad, tekitavad vee all helisid ja mõned neist on päris huvitavad. Nad kasutavad neid suhtlemiseks,“ märkis kalateadlane. Kalad saavad heli vahendusel suhelda isegi paarisaja meetri raadiuses.

Inimesed kalade tehtud helisid ei kuule, kuna veest väljuv helilaine kaotab kiiresti oma energia. Takistusest saab üle aga vee alla spetsiaalse hüdrofoni paigutades. „Uuringud on näidanud, et kaladele selline melu ja kohati ka lärm meeldib üldiselt,“ laiendas Tuvike.

 

Allikas: http://teadus.err.ee

http://teadus.err.ee/artikkel?id=8767&cat=1