showcase riba kalamehed

Enne püügiretkele asumist huvitab kalastajat, missuguseks kujuneb ilm lähemail päevil, sest sõltub ju püügi edu paljuski ilmast. Ilmamuutuste üle on võimalik otsustada ka siis, kui pole käepärast baromeetrit ega ole võimalik jälgida ilmateateid meedias — ja nimelt pilvede ja sademete iseloomu, tuule tugevuse ja suuna, õhu temperatuuri ja niiskuse, samuti mõnede loomade ja taimede käitumise ning seisundi järgi.

Seejuures on vaja toetuda mitmele kokkulangevale nähtusele, mis ühte ja sedasama muutust ennustavad, sest ainult üksikule tunnusele toetumisel võib teha eksliku järelduse.

Alljärgnevalt esitame mõningad näited, mille järgi võib otsustada ilma «käitumise» üle, kasutades selleks ka teistes keeltes ilmunud kalapüügialases kirjanduses avaldatud andmeid.

Püsiva ilusa ilma tunnused

Öösel oli selge. Kella 10—12 paiku tekivad taevasse rebenenud kujuga rünkpil-ved, mis laiali valguvad ja otsekui tuule järgi kalduvad, õhtuks pilvitus kaob. Taevas on sinine ja näib olevat sügav. Päikeseloojang on puhas, kullakarvaline või kahvaturoosa (kuid mitte punane), öösel katab madalaid kohti udu, mis päikese tõustes kaob. Suvel esineb kaste, kevadel ja sügisel — halla või härmatis. Talvel ilm päev-päevalt külmeneb.

Tuult öösel ja hommikul ei olnud. Kerge tuul tekib siis, kui päike on jõudnud õhku juba soojendada, tugevneb pidevalt kuni keskpäevani ja vaibub õhtuks. Merel puhub tuul päeval kalda poole, õhtul kaldalt merele (briis).

Temperatuur tõuseb alates päikesetõusust kuni kella 14-15, seejärel hakkab jälle langema.

Õhurõhk tõuseb aeglaselt või püsib normis (baromeetriklaasile koputamisel kaldub osuti kas paremale või püsib paigal).

Muudest tunnustest võib mainida järgmisi: suits tõuseb sambana üles. Lõkkesöed kattuvad kiiresti tuhaga. Mesilased lendavad varasest hommikust alates saaki koguma. Kollase akaatsia õite ümber sagib palju putukaid. Pääsukesed lendavad kõrgel. Lõokesed laulavad palju ja kaua. Sookured ja kanakullid karjuvad lennates valjusti. Kajakad ujuvad veepinnal. Kaugus paistab otsekui uduloori mähituna. Helid kostavad summutatult. Sääsed toimetavad õhtutundidel arvukalt ja energiliselt.

Halva ilma saabumise tunnused

Selgesse taevasse ilmuvad kerged kõrged sulgpilved, kattes taeva kergelt läbipaistva looriga, mis pidevalt tiheneb. Mida kiiremini liiguvad pilved, seda rutemini halveneb ilm (keskmiselt läheb ilm halvaks 7-8 tunni möödudes pärast niisuguste pilvede ilmumist). Algul paistab vikerkaarse kandiga piiratud päike või kuu läbi pilvituse üsna selgesti.

Tuul muudab algul järsult suunda ja tugevneb, siis aga säilitab ühesuguse tugevuse ja suuna.

Päeval ja öösel on ühtlaselt soe. Temperatuur ühtlustub kõikjal: orgudes ja küngastel, metsas ja põllul.

Õhurõhk langeb järsult. Baromeetriklaasile koputamisel kaldub osuti vasakule.

Ehataevas on helepunane. Kastet ei ole. Suits valgub madalal laiali. Pääsukesed liuglevad madalal. Varesed kraaksuvad tüütavalt. Kajakad ei lenda merele ega lasku vette. Mesilased ei lahku tarust. Konnad krooksuvad kooris. Paarkümmend tundi enne ilma halvenemist tõusevad vingerjad veepinnale. Sool niiskub. Juuksed peas muutuvad pehmemaks. Mõned taimed, näiteks vesivirnad, ristikheinad ja kassitapud, vajuvad longu.

vooblerid1



Halva ilma püsimise tunnused


Taevas on üleni kaetud madala halli pilvitusega. Vihma või lund sajab ühtlaselt, väikeste vaheaegadega, kord tugevamini, kord nõrgemini.

Tuul on nõrk või nõrgalt puhanguline, kuid püsiv, iseäranis kui ta puhub kirdest, idast või kagust.

Temperatuuri tõuseb järsult ilma märgatava kõikumiseta ööpäeva jooksul.

Baromeetriklaasile koputamisel kaldub osuti vasakule (rõhk langeb).

Suits valgub madalal laiali. Kauged hääled on hästi kuuldavad. Nähtavus horisondil on vihmahoogude vaheajal väga hea.

Ilma paranemise tunnused

Pilved tihenevad, muutuvad tumedaks, hallile taustale tekivad pilvetompude piirjooned. Sademete hulk suureneb — vihma- või lumesadu ägeneb. Madalad pilved kaovad, ilmuvad sinitaevalaigud rünkpilvede ja liikumatute sulgpilvedega. Taevas hakkab ühest servast pilvedest vabanema.

Tuul tugevneb, võtab suuna põhja poole ja ajades pilved laiali, raugeb õhtuks.

Vastu õhtut ilm jaheneb (suurem jahenemine on kindlamaks ilma paranemise tunnuseks).

Õhurõhk tõuseb (baromeetriklaasile koputamisel kaldub osuti paremale).

Kajakad laskuvad veepinnale. Vihmasaju ajal hakkavad kuked kirema. Kauged helid kostavad summutatult.


Allikas: Õngemeeste meenutusi, Tallinn, 1969

Kalaportaal, 2013