showcase riba kalamehed

Talvisel kalapüügil...

✓    ei tohi suurt kala peenikese tamiiliga jääaugust välja tõmmata. Kala tuleb jääaugus haarata kahe sõrmega lõpuste tagant.

✓    tuleb konksu kättesaamiseks vajutada paar korda lõpuste kaantele, seejärel avab kala ise suu. 

✓    püügi ajal puhastage tihedamini peale jääaugu ka tamiili sinna külge jäänud jääst. Puhastamata jääaugus jääb tamiil jäätükikeste taha kinni ja kala näkkamist on halvasti näha.

✓    on kasulik proovida püüda kohas, kus on palju vanu jääauke. Ilmselt on seal on kala hästi võtnud ja need kohad on tavaliselt eelnevalt korralikult sisse söödetud.

✓    on hommikul ja õhtul püük edukam madalamas vees. Päeval aga tuleks otsida sügavamaid kohti.

talipuuk


Kuidas hankida sääsevastseid talvisel kalapüügil?

Kõige lihtsam on sääsevastsete hankimisel kasutada tavalist jääpuuri. Kõigepealt tuleb leida veekogu, kus need tõugud võivad elutseda (tavaliselt elavad nad seisva veega paksema mudaga kaetud veekogu põhjas). Seejärel tuleks leida koht kalda lähedal, kus jää ja mudakihi vahe ei oleks rohkem kui viis sentimeetrit. Puurides jää sisse augu, suruge puuri edasi muda sisse ja tõmmake järsult jääaugust välja. Selle tulemusena paiskub jää peale 5-6 sääsevastset.

Sääsevastne ja latikapüük talvel

Kuidas söödastada talvisel latikapüügil püügivahend sääsevastsega? Selleks ei pea ostma eraldi väikeseid ja suuri tõuke. Vaja läheb ainult väikeseid vastseid ja nailonsukka. Võtame nailonsuka ja tõmbame sellest välja niidi. Seejärel võtame näputäie sääsevastseid ja mähime niidi ettevaatlikult üleni ümber sääsevastsete. Tulemuseks on kimbukene, mille suuruse määrate ise. Selliselt valmistatud kimbukesi läheb hea näkkamise korral vaja kõigest kuus tükki päeva jooksul. Selline söödavaliku viis hoiab kokku nii aega kui ka raha ja samuti ei pea muretsema külmetanud sõrmede pärast, sest sääsevastseid ei pea enam nii tihti konksu otsa ajama.

kalastus talv


Jääaugu pimendamine

Kas jääauku on vaja pimendada? Sellise küsimuse esitavad tihtipeale algajad kalamehed, kuid vastus on siinkohal ühene. Kõigepealt on vaja selgeks teha, mis hirmutab kala avatud ja valgustatud jääaugul. Vaadates jääauku mõne meetri sügavuselt, kujutab see endast eredat laiku ühtlaselt valgustatud pinnal. Mõelge, kuidas reageerib inimene ühele või mitmele eredale valgustile laes. Vaatame näiteks hästi valgustatud töökohta. Me lihtsalt ei pane tähele palju ja millised lambid seda valgustavad, kuid tarvitseb vaid ühel päevavalguslambil rivist välja minna (tavaliselt hakkab valgus vilkuma või värelema) ja see köidab sedamaid teie tähelepanu, olgugi et üldine valgustus jääb samaks. Enam-vähem samamoodi reageerib ka kala eredale laigule jääs. Ühtlane jääaugust langev valgus ei ärrita seni, kuni selle laigu valgusteravus ei muutu. Piisab sellest, kui kalamees muudab valgusvoo suurust, näiteks iseenda varju või õngeridvast tekkivate varjude vilksatamine ja käte vehkimisest tingitud varjude liikumine jääaugul ja kala jaoks on see ohusignaal. Tegelikult on paljud kalad lühinägelikud. Väiksemaid asju näevad nad ainult 1-2 meetri kaugusele, aga 12 meetri kauguselt ei ole nad võimelised eristama isegi suuri asju ja nende kõige tavalisem reaktsioon suuremale liikumisele on jalgalaskmine.

jaapuuk


Teisi kalu hirmutab veel ka suurema kala jääaugust väljatirimine. Jääaugust väljatoomisel võib kala oma kehavarjuga mitu korda sulgeda jääauku, lastes valgusel kord paista, kord peegelduda oma soomustelt. Kui jääauk ei ole pimendatud, siis juhtub tihti, et pärast suurema kala kättesaamist on jääaugus tükiks ajaks vaikus, kala lihtsalt ei näkka enam. Kulub umbes 10-20 minutit, et kala rahuneks ja pöörduks tagasi söödastatud kohale. Kõige lihtsam moodus jääaugu pimendamiseks on ajada sinna lund. Et saaks talipüügivahendid vette lasta, tehakse lume sisse näpuga või puupulgaga väike auk. Väga paljud kalamehed kasutavad spetsiaalseid omatehtud augupimendajaid, mis on valmistatud kummist, papist või vineerist välja lõigatud kettastest, millele on keskkohani tehtud tamiili jaoks lõige. Keskel võib olla 1-2 cm suurune auguke. Kala väljatoomisel tuleks katsuda teda jääaugust välja libistada nii, et te ei tõstaks pimendajat täielikult üles. Kala on võimalik suurepäraselt sellise kaane alt kätte saada, kui kergitada sisselõikepoolset külge. Eriti tasuks jääaugu pimendamisele tähelepanu pöörata selgetel päikesepaistelistel päevadel. Tuleb meeles pidada, et jääaugule lähenetakse näoga päikese poole ja istutakse nii, et teie vari ei langeks jääaugule.

ahvenad




Algallikas: ajakiri Fish


Kalaportaal, 2011