showcase riba kalamehed

Tenkara on Eesti kalamehele üks üsna kauge ja võõras kalapüügimeetod. Tenkara on pärit Jaapanist ja see meenutab esmapilgul lendõngega püüki. Tegelikult ongi mõlemad püügiviisid väga sarnased, kuid Tenkara puhul puudub varustusest rull ja püügivahenditeks on vaid ritv, liin ja putukas.

tenkara8


Tenkara on mõeldud peamiselt väikestes jõgedes forellipüügiks ning selle eeliseks on lihtsus, täpsus ja mugavus. Mugavus just selle tõttu, et ülikerge varustuse saab kompaktselt kokku panna ja selle võib visata näiteks seljakotti. Niiviisi on mõnus läbi looduse matkata, kui püügikoht juhtub autost mitmete kilomeetrite kaugusel olema.

Öeldakse, et Tenkara loob kalapüügiga eriliselt vahetu ja persionaalse kontakti, kuna suurem rõhuasetus on selle püügi puhul oskuslikul tehnikal ja mitte varustusel.

                                      tenkara2         tenkara1


Arvatakse, et Tenkara ajalugu ulatub paarisaja taha ja seda praktiseerisid esimesena kutselised kalamehed, kes püüdsid niiviisi mägijõgedes kala, et elatist teenida. Nad veetsid oma päevi inimtühjades piirkondades matkates ning kala püüdes, müües hiljem värske või kuivatatud kala kohalikele edasimüüjatele. Tõlkes tähendab Tenkara „Taevast saadetud“, ehk arvatakse, et see mõiste on tulnud vaadatuna läbi kala silmade, kui putukas ülalt veepinnale langeb.

Tenkara ridvad on pikad teleskoopridvad, mis on niivõrd kerged, et nendega võib püüda terve päev, kartmata, et käsi ära väsib. Algselt valmistati ritvasid bambusest, kuid tänapäevane tehnoloogia võimaldab süsinikust toota väga vastupidavaid ja tundlike ritvasid, millega saab visata ka äärmiselt kerget ja väikese läbimõõduga liini. Ritvade pikkus jääb reeglina 3-4 meetri vahele (kokkupanduna 0,5 m).

varustus


Tenkara liin on tavaliselt ridvaga sama pikkune või veidi lühem ning samuti väga kerge. Lühike ja kerge liin võimaldab seda hoida veepinna kohal, nii et vees on vaid putukas. Kasutatakse nii monofiil- kui fluorocarbon liine.

Putukatest võib kasutada vabalt lendõnge putukaid, kuid Jaapanist on pärit ka mitmesugused putukate sidumise viisid, mis on spetsiaalselt välja arendatud Tenkara jaoks.

Lendõnge ja Tenkara heitetehnikad on sarnased, kuid Tenkara puhul on heiteliigutus veidi lühem ja kasutatakse rohkem rannet.
Kuna liin on tavaliselt ridvaga ühepikkune või sellest lühem, ei ole kala kättesaamine probleem, vaja on vaid ridva ots üles tõsta ja kala kahva juhatada või temast kinni haarata.

                             tenkara4   tenkara 3

Kui tekkis suurem huvi Tenkara vastu, leiab lisainfot erinevatelt lääne saitidelt, näiteks www.tenkarabum.com ja www.tenkarausa.com. Allpoolt leiad ka kaks Tenkarat tutvustavat videoklippi.






Kasutatud allikad:

http://en.wikipedia.org/wiki/Tenkara_fishing

www.tenkarabum.com

www.tenkarausa.com

http://minnesotahillbilly.wordpress.com/2010/04/25/my-first-tenkara-experiences-heeeeere-fishie-fishie-fishie/

Kalaportaal, 2011