showcase riba kalamehed

Sõlmede tegemise oskus kuulub ühe korraliku kalamehe ABC-sse. Halvasti seotud sõlm võib vähendada liini tõmbetugevust kuni 50%, samas võib hästi seotud sõlm säilitada ~90% liini tugevusest. Allpool on välja toodud valik populaarsematest sõlmedest koos õpetuse ja videomaterjaliga. Soovitame sõlmede tegemist harjutada kõigepealt kodustes tingimustes, sest veekogu ääres ei pruugi harjutamiseks olla kõige paremad tingimused.

NB! Enne sõlme pingule tõmbamist tasub seda niisutada süljega, et vähendada hõõrdumisel tekkivat materjali kulumist ja soojenemist.

Arbori sõlm

Arbori sõlm on lihtne ja kiire sõlm, mis on mõeldud liini ühendamiseks pooliga. Sobib nii haspel- multi-, kui ka lendõngerullile.




Palomari sõlm

Palomari sõlm on populaarne sõlm, mida kasutatakse konksude, trosside, lõksude jm sidumiseks. Sõlm on äärmiselt tugev ja usaldusväärne (hea sidumise korral säilitab 95% liini tugevusest) ning teda on suhteliselt lihtne siduda. Palomari sõlm sobib väga hästi ka nöörile.




Täiustatud Clinch’i sõlm (Improved clinch knot)

Täiustatud Clinch’i sõlm on samuti üks levinumatest sõlmedes. Kasutusala on sõlmel sama, mis Palomaril. Teda on lihtne ja kiire teha ning hea sidumise korral säilitab see sõlm 85-90% liini tugevusest.Kui täiustatud Clinch’i sõlmele teha alguses ühe silmuse asemel kaks silmust ümber aasa, saab temast Trilene sõlm, mis säilitab väidetavalt kuni 95% liini tugevusest. Trilene sõlme töötas välja Berkley firma oma Trilene monofiili jaoks. On arvamusi, et see sõlm sobibki paremini monofiilile, sest kipub nööri puhul libisema.Mõlema sõlme puhul on oluline jälgida, et keerudel ei tekiks ülekatet, kuna see nõrgendab sõlme (sõlm hakkab “iseennast lõikama”). Samuti tuleb kasuks sõlmeosa niisutamine enne pingule tõmbamist.





Rapala sõlm

Rapala sõlme eesmärk on siduda monofiil otse landi külge. See sõlm laseb landil vabalt ja loomulikult mängida. Samas säilitab ta enamuse liini tõmbetugevusest.




Albright’i sõlm

Albright’i sõlm on mõeldud kahe liini omavaheliseks ühendamiseks. See on universaalne sõlm, mille puhul võib ühendada omavahel erinevatest materjalidest (näiteks nöör-monofiil) ja ka erinevate läbimõõtudega liinid. Viimasel juhul on oluline, et esimene aas tehakse jämedama liiniga.




Pealiini lipsu aas (Dropper loop)

Pealiini lipsu aas on sõlm, mida võib kasutada tonkade puhul nii lipsude kui ka tina pealiini külge kinnitamiseks. Kui jätad pikema aasa, võid selle aasa külge otse ka konksud kinnitada. Pealiini lipsu aas leiab kasutust ka nende kalameeste hulgas, kes püüavad ühel liinil kahe landiga.

                  




 Veel sõlmesid:

 
Artikli koostamisel on kasutatud erinevaid internetiallikaid

Kalaportaal, 2011-2022