Alates 01.05.2022 on foorum vaid lugemiseks. Selleks on peamiselt kaks põhjust: portaal "kolis ümber" platvormi viimasele versioonile, kuid kahjuks pole veel välja lastud foorumi komponendi töövalmis versiooni ning eesti keelset tõlget. Samuti on viimastel aastatel olnud probleemid spämmijatega, kes murravad läbi ka spämmikaitsest.

  • Aitäh 11000 foorumipostituse eest ning loodetavasti kohtume uuesti tulevikus!

Jõekas, merikas, lõhe, vikker - punased luubi all.

More
6 years 6 months ago #9555 by Rainer

Andres1984 wrote: Ma mäletan, et Väinjärvel oli pea alati keegi klubist kohal ja meil poisikestel ei lubatud isegi klubi hallatavale paadisillale minna.


No hakkab tulema. Ma ei tea (ei elanud sel ajal), aga kardan, et tollal oli neid "ei lubatud" olukordi päris palju. Ei tahaks küll, et selliseid keelde kusagil rakendataks, meil on ju ikkagi vaba maa ja loodus on meie kõigi oma. Kindlasti ei ole vaja olukorda, kus keegi saab kedagi keelata kuskil veekogu juures aega veetmast või siis kala püüdmast (eriti kui püük on seaduslik ja toimub avalikul veekogul). Nagu juba eelnevalt mainiti, siis praegune kalastusloa ostmise süsteem on imelihtne ja selle keerulisemaks muutmine oleks küll jabur. No oleks ju tobe olukord, kus kaotame praegusel kujul kalastuskaardi ning peame hakkama ostma eraldi lube mingitele x veekogudele, mida haldavad siis mingid klubid.

Üldiselt arvan mina, et tonti nähakse seal kus seda ei ole (ehk siis selles, et kalamehed püüavad jõed kuivaks). Ma ei tea, lööge või risti, aga minu arust meil küll jõgedes jõeforelli seis nii kriitiline ei ole, et klubid või lihtsalt mingi seltskond peaks hakkama x veekogusid haldama. Keeluaeg on hoopis teine asi ja kui sellel perioodil entusiastid looduses jalutavad ning jõel nö silma peal hoiavad, siis see on ainult tänuväärt tegevus. Saan tuua näite elust enesest, oli vist 2013 või 14 a. Hakkasin mina alumisest sillast mõisa poole püüdma, kui näen, et tagant tulevad 2 inspektorit (naisterahvad muuseas). Okei tere, väga tore näha, et ikka lube kontrollite ja asjaga tegelete (oli siiralt hea meel). Olles minu püügi seaduslikuks tunnistanud, liikusid need samad inspektorid mööda jõge edasi ja hakkasid tonkasid otsima. Miks ma seda räägin? Aga sel lihtsal põhjusel, et ma ei tahaks elusees, et mingid klubi entusiastid sama moodi jõgede ääres tuiaksid ja tonkasid otsiksid või lihtsalt kalamehi kontrolliksid.

Ka minu meelest tuleks kogu seda pulli alustada RMK-st. Ma ei ole mingi puukallistaja ja olen nõus, et kui mets on valmis, siis tuleb maha võtta. Küll aga saab metsa majandada ka nii, et win-win situatsioon on mõlemapoolne.

Esiteks, tuleks minu hinnangul tõsta kalamehe teadlikkust. Tuleb saavutada olukord, kus kalamees on vastutustundlik ja austab loodust ning ei ole Napoleonile sarnase mõtteviisiga, et peale mind tulgu või veeuputus. Arvan, et väga palju on kinni kalamehe suhtumises. No näiteks kui ikka püüdja ostab kalastuskaardi teadlikult, teades et see raha läheb jõeforelli hüvanguks, siis on see juba samm edasi. Sellisel juhul muidugi peaks ka raha õigesse kohta päriselt minema.
Teiseks, tuleb jõuda sinna, kus metsa majandamine on sellisel tasemel, et ei keerataks pekki jõgesid ega jõeforelli elupaikasid tervikuna.

Pika jutu kokkuvõte on tegelikult lihtne. Mina arvan, et enne kui hakkame mingeid x veekogusid ülereguleerima või täiendavalt haldama, siis tuleks tõsta kalamehe teadlikkust ning suunata täiendavaid ressursse jõeforelli elukeskkonna parendamiseks (no näiteks hooldada olemasolevaid ja luua täiendavaid koelmuid ning kuivenduskraavide jõgedesse juhtimise asemel hoopis settetiike). Jällegi, jõgedes on väikest kala suhteliselt palju, mis justkui näitab, et kude toimib.

Samas kui olukord on tõesti nii trööstitu, siis äkki viskame spinningud nurka ja hakkame kõik disc-golfi mängima?
The following user(s) said Thank You: ceemic, Svennu
More
6 years 6 months ago #9556 by scuba
Kahjuks väikeste nägemine on suht subjektiivne.Ikka koetakse,juba ühe kala poolt tuhandeid marjateri ,aga palju neist mõõtu jõuab kasvada on suht väike protsent.See eespool kirjeldatud sündmuste lõik on ikka väga hõredaks jäänud võrreldes mõningate aastate tagusega.

More
6 years 6 months ago #9557 by Andres1984
Ma olen siin scuba ja paljude teistega nõus, et kontroll on lahja ja siin oleks üks võimalus midagi EKS-i lõhevalve sarnast organiseerida. Ma usun, et jõekaküttide seas leiduks piisavalt vabatahtlike populaarsematel jõgedel patrullimiseks. Koeru kandis on reaalselt mehi, kes käivadki keeluaeg jõgesid uurimas ja on tonkasid isegi kudeplatsidelt eemaldanud. Samas olen kuulnud, et olukord on siiski parem kui näiteks 10-15 aastat tagasi. Maaparandusega loodud kõdusoo metsasid ja mingil määral ka põllumaid majandatakse edasi ja seetõttu ei usu ma, et me maaparandusarmidest niipea lahti saame. See on võimalik ehk ainult looduskaitsealadel(Endla LKA jne.). Settebasseinid on muidugi parem variant, kui senine kraavide otse jõkke suunamine...eks aeg näitab, mis arengud selles suunas toimuvad. Niikaua kui meie jõgedes on jõeforelle liikvel ma veel discgolfi peale ei mõtle.
More
6 years 6 months ago #9559 by Jeekim
Püütakse siin tänapäevast ja endisaegset püüki võrrelda. Proovin samuti mõningaid toonaseid asjaolusid meenutada.
Alati probleem transpordiga, seetõttu kaugemad veekogud raskelt kättesaadavad. Alguses pikemaid retki ette võtta sai vaid pühapäeval või puhkuse ajal, kuni 60-ndate keskpaigani nädalas vaid üks puhkepäev. Rongide-busside sõiduplaanid määrasid püügipäeva pikkuse. Kättesaadav püügivarustus selline, mida tänapäeva kalastaja peaks mõnitamiseks. Siiski kala saadi. Kalastajate hulka nüüdsega ei hakkagi võrdlema.
More
6 years 6 months ago #9560 by scuba
Selles olen kindel,et püügisurve ja ka püügi effektiivsus on suurenenud.usun,et hoaja jooksul on röövpüügi osakaal suht väike võrreldes legaalsega neil populaarsematel jõgedel.Aga võib-olla on öös asju mida ma ei tea.
More
6 years 6 months ago #9561 by scuba
Näiteks miks peab Esnal olema maaomanikul 2 kanuud roigaste vahe sõitmiseks.Pidevalt kaldal lahinguvalmis,aga sõitmist pole mina veel näinud .Kas ööülikool korraldab matku ajal kui mina tudun?
Time to create page: 0.108 seconds
Powered by Kunena Forum